Sensommer - blomster der lyser op og giver et frisk pust
Sommer er ved at være på det sidste, og efteråret begynder at banke på.
Hvert år kommer jeg til et tidspunkt, hvor jeg ikke “gider” gå og vande krukker. Men alligevel køber jeg nye blomster - hvorfor ?
Jeg synes nogle af sensommerens blomster : chrysanthemum og lyng er så flotte. Farverne lyser op. Så i dag blev der frisket lidt op.
Et gammelt beton rør som bare står, er blevet skjuler for en græs.
Begge planter er købt i Netto
Clematis i fuld flor
Montana Clematis i vores for have er en af de planter der spring ud først. Allerede i april og her hvor billed er taget i maj står den i fuld flor.
Den er så nem at få til at brede sig - faktisk skal man lidt over den. Opdagede i år at den har ”forgrebet” sig på naboen blommetræ der står tæt på skellet.
Vinter terrasse
Selv om vi ikke sidder ude om vinteren så nyder jeg at gøre det hyggeligt og indbydende med lys og lidt vinter planter eller dekoration.
Lyskæderne får lov til at lyse i de mørke måneder i hække og på hegn hos os.
En nær veninde kom nytårs aften sidst på eftermiddagen og der var tændt lys ved hoveddøren.
Hendes reaktion var : “Jeg føler mig virkelig velkommen. Det ser så hyggeligt ud”
Seneste kommentarer